РОЗШИРЕННЯ КОРДОН СРСР 1939–40 рр., політичні та військові заходи радянського керівництва щодо включення до складу СРСР територій Західної Білорусії, Західної України, Прибалтики, Бессарабії та Північної Буковини.

Після закінчення Другий світовий до СРСР відійшли такі території: східна частина Пруссії, східна частина Польщі, Естонія, Литва, Латвія, Білорусь, деякі території Фінляндії, західні регіони України, Бессарабія, Курильські острови, Тува, південний Сахалін.

Приєднання Західної України та Західної Білорусії до СРСР – Включення до складу СРСР територій Західної України та Західної Білорусії з прийняттям на позачерговій V сесії Верховної Ради СРСР Закону СРСР «Про включення Західної України до складу Союзу РСР із возз'єднанням її з Українською РСР» (1 листопада 1939 р.)

У 1940 році СРСР приєднав країни Прибалтики, Бессарабію та Північну Буковину, а також частину фінської території (Внаслідок війни з Фінляндією). У зв'язку з нападом Німеччини на Радянський Союз 22 червня 1941 договір втратив силу.