Чинниками расогенезу є мутації, ізоляція, природний відбір. Природний відбір сприяв збереженню в ізольованих популяціях ознак, найкорисніших у умовах. Формування рас відбувалося, доки існувала ізоляція окремих популяцій людей.

Скоріше за все, раси у сучасному значенні слова виникли лише після закінчення останнього зледеніння та початку неолітичної революції завдяки появі перших землеробських культур, які зуміли за невеликий в історичному масштабі час різко збільшити свою чисельність та за рахунок цього забезпечити своєму комплексу.

років тому (початок верхнього палеоліту), причому вони вже достатньо різняться між собою за расовими ознаками. Таким чином, характер процесів розутворення в період 85…40 тис. років тому залишається невідомим, а саме в цей час мала відбутися дивергенція предків усіх неафриканських. рас.

Різні відтінки коричневого у чорношкірих та засмаглих людей виникають завдяки меланіну. Каротиноїди відповідальні за жовтувато-помаранчевий колір, властивий монголоїдної раси. Меланін – натуральний пігмент шкіри, що захищає її від ультрафіолету. Утворюючись у клітинах шкіри — меланоцитах, він пакується в меланосоми.