На відміну від природничих наук, де переважають суб'єкт-об'єктні відносини, в гуманітарних науках йдеться переважно про суб'єкт-суб'єктні відносини (у зв'язку з чим постулюється необхідність інтерсуб'єктивних відносин, діалогу, спілкування з іншим).
У природознавстві об'єктом дослідження є природа і як її частина, т. е. його біологічна сторона. Для гуманітарних наук об'єкт дослідження – це сам суб'єкт пізнання, людина, його соціальна, духовний бік.
У випадку з гуманітарними науками основним методом є інтерпретація фактів, а у випадку з природними науками – опис закономірностей, що лежать в основі процесів, що відбуваються. Природні науки розглядають світ як існуючий об'єктивно, вивчають структуру цього світу та природу його елементів.
Природні науки вивчають об'єктивні зв'язки між природними явищами, а для громадських важливо виявити як об'єктивні взаємозалежності між різними соціальними процесами, а й мотиви людей, які у них беруть участь. Природні науки дають, зазвичай, узагальнені теоретичні знання.