План Маршалла сприяв встановленню повоєнного світу у Європі. Заявленої США метою реалізації плану було відновлення зруйнованої війною економіки Європи, усунення торгових бар'єрів, модернізація промисловості європейських країн, витіснення комуністів із владних структур та розвиток Європи загалом.

СРСР відмовився приймати допомогу з цього планом, побоюючись втратити економічну незалежність Відмова СРСР також був пов'язаний з «холодною війною», що почалася — протистоянням на військовому, економічному, ідеологічному рівні. СРСР та США.

План Маршала не врятував Європу від економічного краху, але прискорив її господарський розвиток. Переорієнтація східноєвропейських країн на економічні зв'язки з СРСР позбавила західноєвропейські держави традиційних джерел продовольства, сировини та ринків.

5 червня 1947 року держсекретар США запропонував «план Маршалла» післявоєнній Європі 5 червня 1947 року державний секретар США Джордж Маршалл запропонував Західній Європі американську допомогу. У своїй промові він заявив, що протягом найближчих 3–5 років Америка має надати країнам Європи радикальну допомогу.