Переяславська рада) – Збори представників запорізького козацтва на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким, що відбулося 8 (18) січня 1654 в Переяславі, на якому було принародно прийнято рішення про об'єднання території Війська Запорізького з Російським царством, закріплене присягою на вірність царю.

Безпосередніми підсумками Переяславської угоди для України стало утвердження Української Козацької держави як правової автономії та суб'єкта міжнародних відносин, її легітимація; стався розрив відносин із польсько-литовською Річчю Посполитою.

Прохання було задоволене царем і затверджено Земським собором у Москві. Сприятливою причиною переходу було звільнення православного населення Малої Русі від релігійного та соціального гноблення з боку шляхти та католицького духовенства Речі Посполитої.

1 (11) жовтня 1653 р. у Московському Кремлі зібрався Земський собор, який прийняв рішення про возз'єднанні Лівобережній України з Росією. Земські собори – центральний станово-представницький заклад Росії у середині XVI-XVII ст.