З природи до зоопарків потрапляють в основному ті тварини, хто не може там вижити самостійно: дитинчата, що осиротіли, або травмовані особини, які на волі загинуть. Такі тварини, які приносять до зоопарківських популяцій нові гени, — велика цінність.
Це невроз, характерний при вмісті в тісній клітині та збідненому середовищі. Може бути спричинений стресовою ситуацією. Характерний будь-яких високорозвинених істот. Наприклад, папуги від нудьги та стресу можуть почати себе вискубувати, у коней бувають стайні вади "прикуска" або "ведмежа качка".
У зоопарку неможливо спостерігати природну поведінку тварини, тому що вона не має умов для самореалізації. Птахам підрізають крила, тому вони не можуть літати, водяним тваринам дуже часто не вистачає води. Тварин, які в природі живуть стадами, зоопарку тримають поодинці, найбільше – парами.
Відповідно до «Біологічного енциклопедичного словника», зоопарк є науково-освітнім закладом, до завдань якого входять демонстрація різноманітності тварини світу, поширення знань про природу, пропаганда охорони тварин та збереження генофонду рідкісних та зникаючих видів тварин.