Викопне вугілля утворився зі суперечок, частин епідермія плаунів, папоротей та інших стародавніх рослин (350-250 млн років тому) – худі вугілля, антрацити, коксівні, слабоспікання, газові, довгопламенні та ін підвиди вугілля.

Виїмка вугілля складається з відбійки та навантаження отриманої корисної копалини. Вугілля рубають за допомогою комбайна. Він так і називається – виїмковий. Отриману гірську масу вантажать на скребковий конвеєр, перевозять по шахті та скіпами (сталевими коробами) піднімають на поверхню.

Кам'яний вугілля утворюється з торфу (продукту розкладання органічних залишків рослин), переміщеного на глибину і який зазнав змін (метаморфізму) в умовах високого тиску навколишніх порід земної кори і порівняно високої температури.

В Росії видобувають бурий, вугілля, кам'яне вугілля (в т. ч коксівний) та антрацит. Основні вугледобувні райони Росії – це Кемеровська область, Красноярський край, Іркутська область, Чита, Бурятія, республіка Комі. Є вугілля на Уралі, Далекому Сході, на Камчатці, в Якутії, Тульській та Калузькій областях.